Director’s Profile

Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr.) Goh Tian Chuan

SSAP, SPDK, PGDK, ASDK, JP, PhD(h)
Group Executive Chairman

Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr.) Goh Tian Chuan, JP is our founder and Group Executive Chairman. He was appointed to our Board of Directors (“Board”) on 20 July 2011 and as a member of the Remuneration Committee on 28 March 2012. He resigned as a member of the Remuneration Committee on 17 October 2017. He is also a Non-Executive Director (appointed on 17 December 2014) of NuEnergy Gas Limited (“NuEnergy”), a subsidiary of the Globaltec Group which is listed on the Australian Securities Exchange.

Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr.) Goh Tian Chuan, JP graduated from the Royal Malaysia Police College in 1982 and was a Senior Police Officer attached to the police headquarters Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia for thirteen (13) years. He started his own business after leaving the police force in 1994. His businesses at present, apart from his investments in several public listed companies cover a multitude of industries from investment holding to plantations and property development. Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr) Goh Tian Chuan, JP is actively involved in community activities/services and is holding the post of Vice President of the Federation of Chinese Associations Malaysia (Huazong) and the post of President of The Federation of Chinese Associations Sabah (“FCAS”).

On 31 May 2012, a merger exercise which integrated the then AIC Corporation Berhad (“AIC”), Jotech Holdings Berhad (“Jotech”) and AutoV Corporation Berhad respective group of companies under our Company (“Merger”) was completed. Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr.) Goh Tian Chuan, JP was the Executive Chairman of AIC and Jotech. He was appointed to the board of directors of AIC on 15 June 2006. He was also appointed as a member of the Remuneration Committee of AIC on 31 July 2006. He was redesignated as Executive Chairman of AIC on 2 July 2007. Tan Sri Datuk Seri Panglima (Dr.) Goh Tian Chuan, JP was appointed to the board of directors of Jotech on 1 June 2006 and was also the Chairman of the Remuneration Committee of Jotech.

On 2 October 2006, he was conferred the title of Panglima Gemilang Darjah Kinabalu (“PGDK”) which carries the title of “Datuk” by the Honourable Head of State of Sabah, Malaysia. In December 2011, he was appointed as Justice of the Peace (“JP”) by the Honourable Head of State of Malacca, Malaysia. On 26 December 2013, he was conferred the title of Sri Sultan Ahmad Shah Pahang (“SSAP”) which carries the title of “Dato’ Sri” by the Honourable Sultan Ahmad Shah of Pahang Darul Makmur, Malaysia. On 4 October 2014, he was conferred the award Seri Panglima Darjah Kinabalu ("SPDK") by the Honourable Head of State of Sabah, the highest state award in Sabah which carries the title 'Datuk Seri Panglima'. During this year, he was bestowed the Panglima Setia Mahkota (“PSM”) , which carries the title “Tan Sri” by His Majesty, the Yang di-Pertuan Agong of Malaysia in recognition of his significant contribution to the country and society.

Based on his experiences as a Senior Police Officer and Corporate Leader in Malaysia, he was conferred Honorary Doctorate of Civil Laws by European University Switzerland on 7 April 2012

Kong Kok Keong

Group Deputy Chairman

Kong Kok Keong was appointed to our Board on 28 March 2012 as the Group Deputy Executive Chairman and was the Executive Chairman of Automotive Division until his re-designation as Group Deputy Chairman (Non-Independent Non-Executive) on 21 December 2015. He is also a member of the Remuneration Committee of the He was appointed a Non-Executive Director on 21 August 2014 and later redesignated as Non-Executive Chairman of NUENERGY on 17 December 2014.

Kong Kok Keong obtained his B.A (Honours) in Business Studies from Leicester Polytechnic, United Kingdom in July 1979. He started his career with Binder Hamlyn (Chartered Accountants) in United Kingdom as an electronic data processing supervisor from September 1979 to January 1983. He then returned to Malaysia and joined Rashid Hussain Securities Sdn Bhd as a Finance Manager from April 1983 to August 1984. He moved on to Larut Tin Fields Bhd as an accountant from September 1984 to August 1985. From September 1985 to October 1987, he was the Financial Controller of Kimara Securities Sdn Bhd before joining Fountain Industries Sdn Bhd as an accountant from January 1988 to December 1988. Subsequently, he was a Director of Visionplan Systems (M) Sdn Bhd from January 1989 to April 1990. From May 1990 to March 1992, he was a commissioned dealer’s representative for Arab-Malaysian Securities Sdn Bhd. He later joined Innosabah Securities Sdn Bhd and served as an Executive Director from April 1992 to December 2001.

Ooi Boon Pin

CEO of Precision Machining and Automation Division/Executive Director

Ooi Boon Pin was appointed to our Board on 28 March 2012 as an Executive Director and he is the CEO of Precision Machining and Automation Division.

He graduated with an Honours Degree in Manufacturing Technology from the National Institute for Higher Education (University of Limerick), Ireland in 1981. While studying for his degree, he joined Analog Devices B.V., Ireland, in 1978, a company involved in design and wafer fabrication, assembly and test of semiconductors, as a Product Development Engineer and later as a Process Engineer in the assembly department. Upon his return to Malaysia in 1981, he joined Micro-Machining Sdn Bhd, as a Quality Assurance Engineer where he was in charge of quality assurance in tool room and lead frame stamping facility. He was promoted to the position of Project Engineering Manager and was responsible for the development of new tool designs and end-of-line assembly equipment from design to manufacturing. In 1985 he founded Prodelcon and is its Managing Director from 1996 till now. He was an Executive Director of Jotech since 30 April 1997 but was redesignated as a Non-Independent Non-Executive Director on 20 August 2008. He is also the Chairman of the Technical Advisory Committee for Applied Engineering at the Penang Skills Development Centre (“PSDC”), a council member of PSDC and a board member of the Malaysian Meister and Industry Board. He was awarded the Pingat Kelakuan Terpuji by the Governor of Penang in July 2006.

Chen Heng Mun

Executive Director/Group Finance Director

Chen Heng Mun was appointed to our Board on 28 March 2012 as an Executive Director/Group Finance Director. He is also a Non-Executive Director (appointed on 1 January 2015) of NuEnergy.

Prior to passing the professional exams conducted by the then Malaysian Association of Certified Public Accountants in 1995, Chen Heng Mun worked for KPMG, an international accounting firm from January 1991 to February 1996. He started as an Audit Assistant in KPMG and left as an Audit Supervisor. Subsequently, he joined AIC as Group Accountant in February 1996 and was appointed to the board of AIC on 1 August 2007 as an Executive Director/Chief Financial Officer. He was an Independent Non-Executive Director of Jotech from 3 January 2007 to 2 July 2007. He was appointed to the Board of AutoV on 26 May 2008 as a Non-Independent Non-Executive Director. He is a member of the Malaysian Institute of Accountants, Malaysian Institute of Certified Public Accountants and Certified Public Accountants, Australia.

Ash’ari bin Ayub

Senior Independent Non-Executive Director

Ash’ari bin Ayub is our Senior Independent Non-Executive Director and he was appointed to our Board on 28 March 2012. He is also the Chairman of the Audit Committee, Remuneration Committee and Nominating Committee.

He passed the professional examination of the then Malaysian Association of Certified Public Accountants on 24 June 1967. He is a member of the Malaysian Institute of Certified Public Accountants and the Malaysian Institute of Accountants. He started his career with Coopers Brothers & Co as an articled clerk in 1961 and was later promoted to a qualified audit assistant. He served in Coopers Brothers & Co until 1970. Thereafter, he joined various organisations in the government and private sector. He was a senior partner in Coopers & Lybrand for about 20 years from 1974 until his retirement in 1994. Currently, he is an Independent Non-Executive Director of Metrod Holdings Berhad and BCB Berhad.

He has been an Independent Non-Executive Director of AutoV since 20 February 2001. He was also the Chairman of the Audit Committee and Remuneration Committee of AutoV and was a member of the Nominating Committee of AutoV. Subsequent to the Merger, he has resigned from AutoV on 30 June 2012.

Mej Jen Dato’ Mokhtar bin Perman (Rtd)

Non-Independent Non-Executive Director

Mej Jen Dato’ Mokhtar Bin Perman (Rtd) is our Non-Independent Non-Executive Director and he was appointed to our Board on 10 June 2013. He joined the Malaysian Army in July 1970. After completing his military training at the Royal Military College, he was commissioned into the Royal Malaysian Artillery Regiment. During his service in the Army, he was sent to attend the various academic and professional courses locally as well as overseas.

In his nearly 40 years of service in the Army, Mej Jen Dato Mokhtar (Rtd) has served in both command and staff appointments at the various units, formations and the Ministry of Defence. He has also represented the Malaysian Army at the various international conferences, seminars and workshops locally and overseas. His last appointment in the Malaysian Army was as the General Officer-In-Command of the Training Command, responsible for the individual training of all Malaysian Army officers and soldiers. He retired from the Malaysian Army in December 2010.

Wong Zee Shin

Independent Non-Executive Director

Wong Zee Shin is our Independent Non-Executive Director and he was appointed to our Board on 28 March 2012. He is a member of the Audit Committee, Nominating Committee and Remuneration Committee since 28 March 2012.

He graduated with a Bachelor Degree in Finance and Accounting from the University Technology of Sydney, Australia in July 1999. He is a member of the Malaysian Institute of Accountants and Certified Public Accountants, Australia. He started his career in Ernst & Young, an international public accounting firm in Sandakan, Sabah from December 1999 to 2004. In August 2004, he joined Cepatwawasan Group Berhad as an Accountant and later joined Sogomax Sdn Bhd as an Accountant in June 2006. Subsequently in December 2009 to present, he joined Malbumi Estate Sdn Bhd as their Group Accountant.

He was appointed to the Board of Jotech on 2 July 2007. He was an Independent Non-Executive Director of Jotech and was also the Chairman of the Audit and Nominating Committees and was a member of the Remuneration Committee. Subsequent to the Merger, he has resigned from Jotech on 18 June 2012.

Yong Nam Yun

CEO of Automotive Division/Alternate Director to Kong Kok Keong

Yong Nam Yun was appointed as an alternate director to Kong Kok Keong on 6 January 2014 and he is the CEO of Automotive Division.

He obtained his LCCI Diploma from the Jasa College, Malaysia in 1987. He has been involved in his family businesses since 1987, starting with Kum Loong Enterprise Sdn Bhd as Finance Director from 1987 to 1998 and later as the Chief Operating Officer in Kum Loong Plastic Industries Sdn Bhd from 1998 to 2009. In February 2009, he formed KLPI Resources Sdn Bhd and became the Chief Executive Officer. Yong Nam Yun then co-founded Proreka (M) Sdn Bhd in April 2000 and held the position of Chief Executive Officer. He was appointed as an Executive Director of AutoV on 28 December 2011. Yong Nam Yun is also a director and shareholder in KLPI Resources Sdn Bhd, which provides cubic printing and painting services.